Top
Bertan Kaya

Bertan Kaya

bertan.kaya@hotmail.com

29/09/2019

Sahte Güreş

Bu maçta her iki tarafa farklı takımların formasını giydirsek, bu maçı ilk 10- 15 dakikadan sonra kim izlerdi?

İki takım da iyi oynamadı. Savunma fikri ağır basarak oynadılar, temkinli kaldılar, böyle olunca maçta keyifli sahneler izleyemedik.

İki takımın da sorunu yeni kadroları ile uyum yakalamak. İlk haftalara şöyle bir baktığımızda kadro kalitesi rakibinden çok daha üst seviyede olan Galatasaray, Fenerbahçe'den daha uyumsuz gözüküyor. Bu uyumsuzluklar sahaya yansıdı.

Dün sahada tedirgin hocaların ve bu nedenle de tedirgin olan futbolcularının kalitesiz, ikinci sınıf futbolunu izledik. 0-0 iki tarafı da mutlu etti. Oysa cesur olan taraf maçı rahat kopartır ve alırdı. Fenerbahçe ve Galatasaray arasında son 4-5 sene içinde izlediğimiz tüm derbilerde, iki taraf açısından da bir cesaretsizlik, bir basiretsizlik dikkati çekiyor. Derbi kalitesi gerçekten düşük.

Maçın bana göre özeti bir sahte güreşti. İki taraf da birbirleri ile gerçekten güreşmek istemedi.

Fenerbahçe Galatasaray'ın 25-70. dakikalar arası ağır baskısında top çıkarmada, ayağa pasta, bilinçli hücum geliştirmede çok zayıf kaldı. Galatasaray ise şuursuz bir baskı ve pres ile kendisini tüketti, hücuma yorgunluk olarak yansıdı. Rakibe hareket alanı bırakmadı ama kendisi de oyunda hakimiyet sağlayamadı.

Fenerbahçe bekleri ve Kruse'nin yetersiz performansı nedeniyle orta sahada çoğalamadı. Kruse'nin asla Fenerbahçe'nin yeni Alex'i olamayacağını iddia ediyorum. Son derece ağır bir oyuncu. Saha görüşü ve pas ayağı iyi ama baskı yediğinde kayboluyor, hatalı son pas tercihleri yapıyor, yavaş kalıyor. Takımı rahatlatmıyor. Anadolu takımlarına karşı kalan haftalarda iş yapar ama derbilerde ben baskı altında ondan ciddi bir performans beklemiyorum. Maçta Tolga ve Kruse daha erken kenara alınıp, Hasan Ali- Tolgay opsiyonları daha erken devreye alınsa, farklı bir şeyler konuşuyor olacaktık. Isla yerine Dirar sağa geçmeli, Hasan Ali sol beke alınmalı, Kruse de Tolgay ile değişmeliydi. Bu sayede Fenerbahçe 40-45 dakikalık bölümü daha rahat ve bilinçli oynayabilirdi.

Galatasaray'da ise Falcao'ya bu kadar forma verilmesi büyük hata oldu. Rakibin stoperleri arasında kaybolması bir yana, takımını savunma açısından da yalnız bıraktı. Benzer şekilde Belhanda'da somut hiç bir katkı ortaya koyamadı. Galatasaray''da bekler, Nzonzi, Feghouli ve Lemina rakibe pres açısından muhteşem bir fiziksel performans ve katkı ortaya koyduklarından, bu durum savunma yönünde sırıtmadı.

Ben Ersun ve Fatih hocaları beğenmedim. Ne taktik, ne oyun okuma, ne değişikliklerde iyi değillerdi. 1 ve 2. bölgelerde kompakt oynattılar, 3. bölgelere cesaret edemediler.

Galatasaray'ın korkması gereken bir Rodrigues tehdidi de olmamasına rağmen, ağır Muriqi ve Kruse'den çekinerek, geride sürekli 2-3 adam bıraktılar. Bu da kompakt hücum etkinliğini kırdı. Galatasaray'da Nzonzi, Babel ve Lemina'yı beğendim. Fenerbahçe'de Jailson, Zanka ve Gustavo gerçekten çok iyi oynadılar. Özellike Gustavo Fenerbahçe'nin Aurellio'dan beri yıllardır eksikliğini duyduğu bir oyuncu.

Fenerbahçe'nin senelerdir devam eden ciddi bir son pas ve bitiriş sorunu var. Bu vasat oyunla ceza sahasında bu kadar fırsat yakalayıp kaçırmak, ilerleyen haftalar için sıkıntı olabilir. Kruse, Vedat, Tolga, Deniz gibi futbolcuların bu son vuruşlarda biraz daha basiretli olması gerekiyor.

Kalan fikstür Fenerbahçe açısından avantaj. Galatasaray'da uyum yakalandığında gerçekten iyi bir takım olacaktır. Ancak Onyekuru'nun Terim'in oyun planı içindeki eksikliği ciddi olarak hissediliyor.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları