Top
Bertan Kaya

Bertan Kaya

bertan.kaya@hotmail.com

06/04/2019

Geleceğin Futbol Devi

Altınordu geleceğin futbol devi olacak. Bunun pek çok sinyali var ancak bir tanesi de düzenledikleri uluslararası U12 İzmir Cup turnuvası. 2013'den beri düzenlenen bu turnuvaya 2013'de 8 takım katılmıştı. 2019'da ise tam 72 takım turnuvaya katılmış durumda. Bugüne kadar aralarında dünyanın en büyük kulüplerinin de olduğu tam 176 kulüp U12 takımları ile bu turnuvaya katılmış. 

2019 turnuvasına katılanlar arasında PSV, Porto, Az Alkmaar, Milan, Benfica, Ajax gibi harika altyapılar var. Dünyanın diğer dev kulüpleri de turnuvaya katılmış durumdalar. O yaş kategorisinin Şampiyonlar Ligi diyebiliriz.  

Saha dışında ise tam bir festival havası var. 72 takımın sporcuları, yöneticileri, aileleri herkes bir karnaval havasında ve dostluk içinde eğleniyor. Farklı paylaşımlar yapılıyor. Farklı kültürler kaynaşıyor. Tek kelime ile muhteşem bir organizasyon. 

Böyle bir organizasyonu düzenleme vizyonu, gücü ve isteği olan bir kulüp, emin olun ki gelecekte de Türk ve dünya futboluna damga vuracaktır. Başkan Seyit Mehmet Özkan'ı bu vizyonu için kutlamak gerekiyor. 

Yabancı sayısı tartışılırken, yabancısız futbolun ne kadar sıkıcı ve kötü olacağı dillere dolanmışken, kafayı biraz bu taraflara çevirmek gerekiyor. Altınordu modeli Türk futbolunun kurtuluşudur. Sadece sportif açıdan değil, yönetsel ve kültürel açıdan da.

Yabancı sayısı polemiğinden çıkıp, bu konuya daha derin bakmak gerekiyor. 

Altınordu uluslararası futbol dünyasında bir marka olma yolunda. Bu güç öyle bir güç ki, size başka kapıları açıyor, farklı bağlantılar kazandırıyor. Altınordu dünyanın önemli altyapılarından bir tanesi haline gelirken, bu modeli tüm Türkiye'ye yaymak büyük önem taşıyor. Çıkış burada.

 

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları