Top
30/09/2022

Jerry Lewis'in gizlenen filmi

Son ‘Godard ölümünü de hayatı gibi yönetti’ başlıklı yazımın dördüncü bölümü ‘Jerry Lewis' başlığı taşıyordu. Benim ve çok insanın ağırlıkla fiziksel komedisiyle tanıdığı komedyenin bir de bilinmeyen yönü olduğunu söylüyordum o bölümde.

Bilinçli ve ısrarlı okudukça her bilginin yeni bilgilere farklı kapılar açacağı düşüncem yine teyit oldu.

Komedyen Jerry Lewis’i inceledikçe onun Godard’ın dediği gibi bir 'auteur yönetmen' olmasının yanı sıra başka ciddi yönleri de ortaya çıktı.

Bugün onlardan en gizemlisini ve etrafında bir komplo teorisi imparatorluğu kurulmuş yönünü de anlatmayı planlıyorum. Eminim benim gibi Lewis’i komedisiyle tanıyanları son derece şaşırtacak bu anlatacaklarım. Onu hiç tanımamış olanlar ise belki yazdıklarımı okuyunca onu umarım biraz merak edip filmlerini arayıp bulmaya girişirler.

Şimdi sıkı durun filmlerinde yarattığı karakterler için suratını ve vücudunu komik şekilden şekle sokan bu muhteşem komedyen 1972 yılında bir de Nazi Almanya'sının Yahudi Soykırımı üzerine de bir film çekmeye girişmiş.

Ekibi ile İsviçre’ye gelmiş ve stüdyoda gerçeğe çok uygun bir Nazi kampı kurarak çekime başlamış.

Jerry Lewis film üzerine çok titizlenip her detayla bizzat ilgileniyormuş ve birçok sahneyi kameranın arkasına geçerek kendisi çekmiş.

Ve film sonunda tamamlanmış. Adı da ‘The Day the Clown Died’. ( Palyaçonun Öldüğü Gün)

Konuyu biraz sonra yazacağım da bu film yoğun çalışma sonunda bitirildiği halde sadece Lewis dahil, bir elin parmağını geçmeyecek kadar insan tarafından görülebildi. Onlar da içerik hakkında hiç konuşmadılar. Film hiçbir zaman sinemalarda gösterime sokulmadı.

Tahrip de edilmedi sadece Lewis filmin kendi ölümünden 10 yıl sonra insanlara gösterilmesini istediğinden ve 2017 yılında öldüğünden bir ihtimal 2027 yılı sonuna kadar gösterime çıkarılması ihtimali var.

Lewis, İsviçre'de çektiği ve palyaçoyu oynadığı filmi acaba tamamladıktan sonra neden gizlemek ihtiyacı duymuş olabilir. Bu konuda verilen tatmin edici bir cevap yok ve tabii ki bu gibi durumlarda hep olduğu gibi açıklama boşluğunu komplo teorileri doldurmaya başladı.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp