Top
23/09/2022

O fotoğraf

Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer liderlerle konuşurken çekilen fotoğrafı Türkiye’de olay haline geldi. Sistemin destekçileri fotoğrafın Erdoğan’ın dünya liderliğinin gücünü gösterdiğini, muhalifler ise 'dinleyen diğer liderlere bakarsanız bunun nasıl bir liderlik olduğunu görürsünüz' filan diyerek bakışlarını ifade etiler.

Anlamlı düşünme ve konuşmanın hayatımızda ne kadar eksik olduğunu ve buna ne kadar ihtiyacımız olduğunu sadece tek bir karede koparılan bu fırtınadan da görmek mümkün.

Tabii o fotoğraf ne yandaşların arzuladığını ne de muhaliflerin dediğini gösteriyor. İki taraf da abartıyorlar ama bir konuda haklılar ve bunda ikisi de aynı fikirler üstelik.

Bu imkansız ama iki taraf da sanki John Berger’in fotoğraf sanatı üzerine yazılarını okumuş ve anlamış gibi konuşuyorlar o kare hakkında. Berger’in dediği gibi her fotoğrafa uzun baktığınızda ona ilk baktığınızda göremediğiniz detayları görmeye başlarsınız ve o fotoğraf başta yapmadığını bir süre geçtikten sonra yapmaya başlar ve size konuşur. Son olayda da yandaşı da muhalifi de sanki o kare onlara bir süre sonra konuşmuş gibi bazı yorumlarda bulundular.

Dediğim gibi iki taraftan da John Berger’i okuyup anlamış olanların fazla olduğunu sanmasam da fotoğraf sanatı adına bu yaklaşımlarını yine de olumlu karşıladım.

Çünkü ben de bir süredir temeli caz olan ve oldukça yoğun fotoğraf bakılması içeren bir kitap yazdım, bu da basıma hazırlanma sürecinde şu aralar. Bu yüzden son fotoğraf üzerine çıkan tartışma ilgimi bu açıdan çekti.

Dünya liderliği ve dünya siyaseti gibi konulara girmeden bugün o fotoğrafı yine bu açıdan biraz ele almayı düşünüyorum

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp