Top
Ayşe Özek Karasu

Ayşe Özek Karasu

akarasu@htgazete.com.tr

09/10/2019

Unutulan ihanetler

Herkes biliyor ki, Trump’ın Suriye’den asker çekme kararı sonrası Türkiye’yi tehdit etmesi, kendi partisinden gelen muhalefet karşısında paniğe kapılmasından kaynaklanıyor. Azil sürecinde partisindeki safları sık tutması gerekirken, partinin en yetkili ağızlarından “trajik ve tehlikeli karar”, “korkunç hata” gibi sert eleştiriler yükselince, her zamanki gibi alelacele bir tweet’le “Çizgiyi aşarsa Türk ekonomisini yerle bir ederim” tehdidini savurup durumu dengelemeye çalıştı.

İtiraz cephesinde golf arkadaşı Senatör Lindsey Graham’dan daha önemlisi, Cumhuriyetçi Parti’de Trump’tan sonra en güçlü adam olan Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell’in karşı çıkışı oldu. McConnell, Başkan’ın liderlik gösterip kararını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Asker çekmeye en sert itirazlar Senatör Lindsey Graham (solda) ve Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell'den (sağdan ikinci) geldi.

McConnell'in uyarısını Graham’ın, Trump’ı Obama’yla kıyaslayan ağır eleştirisi izledi. “Bu Obama’nın Irak’ta yaptığının aynısıdır ve daha felaket sonuçları olacaktır. Başkan Trump’ın, Obama’nın aksine askerin tavsiyelerine kulak vereceğini umut ediyorum” diye yazdı Graham. Başta Trump olmak üzere Cumhuriyetçiler arasındaki Obama nefreti öyle yoğun ki, Obama’nın Irak’tan asker çekmesiyle paralellik kurmak kavgada söylenmeyecek bir söz.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp