Top
Tamer Heper

Tamer Heper

hukuk@posta.com.tr

16/04/2018

Yeni borç çıkarılmaz

Bir kooperatife ortaktım. Uzun yıllar sonra bir daireye sahip oldum. Tapusunu aldıktan sonra da dairemi sattım ancak kooperatif ortaklığımın da sonlandırılması gerektiğini bilmiyordum. Bir müddet sonra onu da yaptım ancak 2017 başında kooperatif ortaklığından ayrılma talebinde bulundum ve kooperatiften ayrılma payı olan yüzde 10’luk bir bedel ödedim. 2017’den sonrası için benden katılım payı istenmeye devam edildi. Bunun için gerekçe olarak daha önce yaptığım ödemelerin eksik hesaplandığı bildirildi. Bu ödemeler hangi yolla bildirilir? Ortaklıktan ayrıldıktan sonra borç çıkarılabilir mi? ● B.D.

Okuyucumun başına gelen tek örnek değil. Bizde kooperatifçilik yıllar süren bir maceradır ve kooperatif ortaklarının başına nelerin geleceği belirsizdir. Konu açılmışken bir eleştiride bulunma mecburiyetini hissettim.

Bizim kooperatifler kanunumuz ne yazık ki kooperatif ortağını korumaktan çok kooperatif yönetim kurullarını korur mahiyettedir. Bu durum değişmedikçe kooperatif ortaklarının daha çok çekeceği vardır.

Okuyucumun durumuna gelince. Birincisi, bir borç bildirimi yapılacak ise bunun ya taahhütlü mektupla veya bir noter ihtarı ile bildirilmesinde yarar vardır. Zira bir borç bildirilecek ise bunun nereden kaynaklandığının ve hatta belgesi var ise belge suretinin bildirimde yer almasının önemi vardır.

İkincisi, ortaklıktan ayrıldıktan sonra borç bildirimi olur mu? Ortaklıktan ayrılırken bir ibralaşma söz konusu ise artık borç bildirimi olmaz. Sonra kooperatiflerde yeni borç, aidat vs. gibi parasal konular ancak ortaklar kurulunda genel kurulda karara bağlanır. Yönetim kurulunun yeni borç ihdası söz konusu değildir.

Sadece ortaklık sürdüğü tarihlerde eksik ödenmiş bir borç varsa, bu belgelenebiliyorsa ve ibralaşma söz konusu değil ise eksikliğin giderilmesi amacı ile bu para istenilebilir. Bu hususlara dikkat etmek gerekir.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları