Top
16/04/2018

Doğru sonuç için

Doktor sertleşme sorunu olan hastayı dinler. Problem büyük ve karmaşıksa erkeğe doppler tetkiki yapılır. Bu testin doğru sonuç vermesi için ilk şart, erkeğin huzurlu ve rahat olması...

SORU: Acaba hangi tahliller yapılıyor?

58 yaşındayım, 2 aydır sertleşme sorunum var. Acaba doktor bana hangi tetkikleri yapar?

CEVAP

Rutin olarak damarsal, nörolojik, metabolik ve hormonal, tetkikler uygulanabilir. Prostat kanseri var mı, karaciğer fonksiyonları normal mi sorularına yanıt aranır. Kardiyolojik anlamda sorunu olup olmadığı incelenir. Hastanın anlatımından sorunun aniden ve kısa zaman önce ortaya çıktığı, karmaşık bir sorun olmadığı kanısı uyanırsa, uzman doktor kişisel kanaatini kullanarak, bazı detaylı tetkiklere girmeden minimal tetkik uygulayarak tedavi aşamasına geçip özellikle psikolojik etkilerle belirginleşmiş sertleşme sorunlarını hızla halledebilir. Ama gerekli ve özellikle karmaşık olduğu anlaşılan durumlarda bazı özel tetkiklere gerek vardır.

Damar fonksiyonları incelenir

Doppler tetkiki: Damarların tıkalı olup olmadığını, penise sertleşme için yeterli kan akımını sağlayıp sağlayamadıklarını görmek için doppler ultrasonografi uygulanabilir. Erkeklerde sertleşmenin oluşmasının 2 aşaması var; kanın penis içindeki bir çift sertleşmeyi sağlayan esnek kılıfa dolması ve kanın gerektiği sürece bu kılıflar içinde kalarak sertliği koruması. Doppler yarım saatlik bir inceleme ile işte bunu ortaya çıkaran bir tetkiktir. Kişinin doppler çekilmeden önce aç olması gerekmiyor. Tek istenilen rahat ve huzurlu olması. Önce hastanın normal halde damar fonksiyonlarına bakılır. Daha sonra bir iğneyle ereksiyon sağlanarak sertleşme halindeki damar fonksiyonlarının nasıl çalıştığını incelenir. Tam ereksiyon oluşuyor mu, ereksiyon ne kadar devam ediyor bunları ölçülür. Çünkü damarlarda kan gelebilir ama kan erken çıkarsa ereksiyon tam cinsel birleşme anında biter.

Doktoru yanıltmasın diye...
Bu tetkik hasta rahatken ve tam sertleşme sağlanmadan yapılırsa yanıltıcı sonuçlar verebilir, gereksiz ameliyatlara yol açabilir ve hiçbir başarı sağlanamaz. Özellikle psikolojik sorunların ön planda olduğu veya sonradan belirgin olarak tabloya eklendiği kişilerde ve anksiyete yani evham seviyesi yüksek kişilerde veya tetkik huzur vermeyen bir ortamda uygulandığında stres nedeniyle sertleşme faktörleri gerçek yaşamdaki gibi harekete geçmeyeceğinden doppler tetkiki yanıltıcı sonuçlar verebilir.

SORU: Çocuğum olur mu?

25 yaşındayım. Varikosel ameliyatı oldum ama mikrocerrahi yöntemle değil. Baba olur muyum?

CEVAP

Mikrocerrahi varikosel ameliyatı teknik başarısı ve komplikasyon oranlarının azlığı nedeniyle günümüzde bu konuda özel eğitimli mikrocerrahların çalıştığı uzman merkezler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Varikoselin kısırık nedeni olmak ve ağrı yapmak dışında sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ameliyatı yapan cerrahın mikrocerrahi eğitimi yok ise bildiği klasik cerrahi tekniği uygulaması hasta açısından daha doğru olur.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp