Top
13/03/2018

Bitkilerden medet ummayın

Sperm hücrelerinin hareketlilik oranı veya ileri hareket etme hızlarındaki düşüklük kısırlık nedeni. Bu konuda bitki ya da aktardan alınan bazı maddelerden medet ummayın. Fazla kullanımda karaciğer bozulukluğuna bile neden olabilir.

SORU: Sperm sayım çok düşükmüş

1.5 senelik evliyim ve 26 yaşındayım. Sperm tahlili yaptırdım. İleri atım çok düşük olduğu için çocuğum olmuyor. 2 ilaç verdiler, 2 ay içtim ama sonuç alamadım. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sperm hücrelerinin hareketlilik oranlarında veya ileri hareket etme hızlarındaki düşüklük erkeklerdeki kısırlık nedenlerinden biridir. Bu durum varikosel nedeni ile ortaya çıkar ise başarılı ve tercihen mikrocerrahi ameliyat ile düzelme sağlanabilir. Eğer varikosel mevcut değilse, spermlerin hareketliliğini artırdığı bilimsel olarak ortaya konulmuş herhangi bir ilaç veya bitki mevcut değildir.

Sperm sayı ve hareketliliğini artırmak için halk arasında çokça kullanılan bitki veya aktardan temin edilen maddelerin sperm sayısı ve hareketliliğini artırma konusunda hiçbir etkiler yoktur. Hatta bu gibi şeylerin fazla kullanılmaları karaciğer bozulukluğuna dahi neden olabilmektedir.

SORU: Sperm gelmiyor

Mastürbasyon yaptığımda hiç sperm gelmedi. Çok korkuyorum. Arkadaşlarımın hemen hepsinden sperm geliyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Ejakülasyon, yani boşalma sırasında meni gelmemesi normal değildir, bir sorun olduğunu gösterir, bu duruma aspermi adı verilir. Meniyi oluşturan salgının çok büyük kısmı prostatın arkasında bulunan ve vesiküla seminalis adını alan bir çift meni kesesinden kaynaklanır. Normal bir boşalmada ortalama 1,5-3 cc arası normal miktardır, cinsel perhize bağlı artma ve azalma gösterir.

Vesiküla seminalislerin veya boşaltım kanallarının doğuştan eksik olması veya bir enfeksiyon nedeni ile tıkanması bu duruma sebep olabilir. Nörolojik bir hastalığı olanlarda ve bazı şeker hastalarında ise meninin dışarıya boşalmak yerine, arkaya yani idrar kesesine boşalması nedeni ile meni gelmemesi görülebilir. Boşalma sırasında meni gelmemesi mutlaka bir ürolog tarafından değerlendirilmelidir, ilaç veya ameliyat ile bu sorun halledilebilir.

SORU: İlaçlar yüzünden mi?

24 yaşındayım, süredir depresyondayım ve ilaç kullanıyorum. Cinselliğe olan ilgim azaldı. Eşimle olmaktan keyif almıyorum. Acaba bu kullandığım ilaçlara ve depresyona mı bağlı?

CEVAP

Depresyon başta olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlık cinsel isteği azaltır ya da geçici bir süre ortadan kaldırır. Cinsel isteği olumsuz etkileyebilecek psikiyatrik rahatsızlıklar şunlar: Yaygın anksiyete bozukluğu, özellikle cinsellikle ilgili obsesif-kompülsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluk, anksiyetenin yoğun olduğu dönemlerde şizofreni gibi psikotik bozukluklar.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları