Top
Opr. Dr. Hande Akbaş

Opr. Dr. Hande Akbaş

saglik@posta.com.tr

16/04/2018

İlacınızı almayı unutursanız...

Doğum kontrol ilaçlarının her gün aynı zamanda alınması ve doktorun önerdiği şekliyle kullanılması gerekiyor. Eğer sık sık unutursanız bir süre sonra adetlerinizde düzensizlik başlar...

Verilen ilaçlar yüzünden psikolojim bozuldu

Adetim düzensiz, anne olamıyorum. Polikistik over sendromum var. Doktor, ilaç veriyorlar. O ilaçlar şişkinlik ve kıllanma yapıyor. Ne olur yardım edin.

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet düzensizliğinizin en önemli sebebi polikistik over sendromu. Kesin tedavisi yok, doktor daha çok neye yönelik şikayetiniz varsa ona yönelik tedavi uygular. Şişkinliğiniz ilaçlardan değil, polikistik over sendromundan. Çocuk istiyorsanız, doktor yardımı almaksızın gebe kalmanız zor görünüyor. Çünkü 6 aydır adet görmemeniz yumurtlamanızın olmadığını gösterir. Artık harekete geçin.

İkinci çocuğu istiyoruz neden olmuyor?

30 yaşındayım. Eşimin sperm testini yazıyorum. İkinci çocuğu istediğimiz halde bir türlü olmuyor. Tüp bebekle gebelik elde edilebilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizin gibi ilk çocukları doğal yollardan olup sonradan gebe kalamayan pek çok hasta var. Zamanla eşinizin sperm sayısı azalmış. Şu anki sayıyla ne yazık ki doğal yollardan gebe kalabilme ihtimaliniz yok. İkinci çocuğu mutlaka istiyorsanız tüp bebeğe başvurun. Zamanla eşinizin mevcut sperm sayısı da azalabileceğinden vakit kaybetmeyin.

Aynı günde 4 ilaç içtim

26 yaşındayım. Bir günde 4 doğum kontrol hapı aldım. Akşama tek memeden sarı akıntı geldi ama çok azdı. Acaba sorun yaratır mı? Yeni ilaç kullanmaya başladım. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kendinize sabah ya da akşam unutmayacağınız bir zaman belirleyin ve her gün aynı zamanda ilacı düzenli için. Bir kereden sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ama devam ederse bir süre sonra adetlerinizde düzensizlik başlar. Bugünden itibaren 1 tane alarak ilacı kesmeksizin 21 güne tamamlayın. Sorun olmayabilir ama meme muayenesi yaptırıp gerekirse meme ultrasonu çektirmenizin iyi olacağına inanıyorum. Bunun yanında kanda süt hormonu olan prolaktin düzeyine de bakılması yeterlidir. Hepsi normal çıkarsa endişelenecek bir durum yoktur.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp